Korzyści z ćwiczeń rozciągających jest wiele. Doskonale przygotowują nasze mięśnie do intensywnego wysiłku podczas treningów oraz pomagają w ich rozluźnieniu po zakończonych ćwiczeniach. Streching, bo tak popularnie nazywa się ćwiczenia rozciągające, zyskuje coraz więcej sympatyków. Do ich wykonywania wystarczy nam wygodna mata, czasami piłka gimnastyczna i wałek lub roller. Sprawdź, jakie korzyści może Ci przynieść trening rozciągający mięśnie.

Streching, jako element rozgrzewki

Każde ćwiczenia, czy też gry zespołowe powinny być poprzedzone solidną rozgrzewką mięśni. Dzięki temu będą one bardziej podatne na ruch, co z kolei ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Częstym elementem rozgrzewki są ćwiczenia rozciągające, które doskonale przygotowują nasze mięśnie do dalszej pracy.

Korzyści z wykonywania ćwiczeń rozciągających w trakcie rozgrzewki to także zwiększanie zakresu ruchomości. Zastane mięśnie poszczególnych partii ciała będą miały więcej ograniczeń, niż te regularnie rozciągane. Dlatego dla osiągania lepszych wyników podczas uprawiania sportu lub podczas treningu warto przyłożyć się do solidnej rozgrzewki.

Korzyści płynące z regularnie wykonywanego strechingu

Coraz więcej osób uprawiających sport dostrzega korzyści z wykonywania ćwiczeń rozciągających. Niektóre dyscypliny sportu, również tego amatorskiego, wręcz wymagają uczestnictwa w osobnych zajęciach, poświęconych tylko rozciąganiu mięśni. Do takich sportów z pewnością można zaliczyć gimnastykę, pole dance lub aerial hoop.

Niemniej, streching jest polecany każdej osobie, która pragnie zwiększyć swój zakres ruchowy. Regularnie wykonywane ćwiczenia rozciągające nie tylko pomagają uchronić nas przed kontuzjami mięśni. Wpływają również pozytywnie na nasze samopoczucie oraz pomagają utrzymać prawidłową postawę. Dzięki czemu osoby uprawiające streching rzadziej skarżą się na bóle pleców i kręgosłupa.

Ćwiczenia rozciągające wpływają również na wzmocnienie mięśni, ścięgien i więzadeł, co przekłada się na zwiększenie ogólnej sprawności i siły fizycznej. Nie można również zapomnieć o tym, że streching wpływa na nas relaksująco. To doskonała wiadomość dla osób, które w pracy doświadczają stresu i cierpią na nawracające przykurcze mięśni. Nawet krótki trening rozciągający na wygodnej macie, pomoże Wam się wyciszyć i odbudować równowagę wewnętrzną.

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia rozciągające?

Aby ćwiczenia rozciągające przyniosły oczekiwany rezultat, powinny być wykonywane w poprawny sposób. Prawidłowo wykonywany streching to powolne rozciąganie mięśni, pozostanie w pozycji od 1do 2 minut i delikatne pogłębienie skłonu. Tak wykonywane ćwiczenia przyniosą nam najlepsze rezultaty, gdyż włókna  mięśni rozciągają się powoli i dopiero po około 1 minucie od przyjęcia pozycji są w stanie się trwale rozciągnąć i dać długotrwałe efekty.

Niestety wśród ćwiczących ciągle pokutuje mit, że ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane dynamicznie. Pamiętajmy, że tzw. pompowanie podczas rozciągania może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego, jeżeli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenie, poprośmy o pomoc osobę bardziej doświadczoną lub profesjonalnego trenera.

Kolejną kwestią, o której powinniśmy pamiętać, jest przyjmowanie poprawnej pozycji. Pilnujmy, aby podczas rozciągania nasze plecy były zawsze proste. Jeżeli mamy problem z wykonywaniem powtórzeń przy równoczesnym utrzymywaniu prawidłowej postawy, spróbujmy wykonywania alternatywnych ćwiczeń rozciągających, np. z wykorzystaniem piłki gimnastycznej.

Natomiast, jeżeli zrobienie szpagatu nie stanowi dla nas żadnego wyzwania, to dla zwiększenia stopnia trudności i urozmaicenia treningu rozciągającego można wykorzystać rollery i wałki fitness. Podniesienie nogi o kilka centymetrów, z pewnością nieco utrudni nam zadanie.