Kulturystyka – jak zacząć trenować?

Kulturystyka to dyscyplina sportu, która wymaga ogromnej determinacji. Jednak w nagrodę za poniesiony trud, otrzymujemy satysfakcje z osiąganych celów i jeszcze więcej motywacji do działania. Jeżeli zastanawiasz się, jak rozpocząć ćwiczenia na siłowni, koniecznie przeczytaj nasz poradnik dla początkujących kulturystów. Doradzimy Ci, od jakich ćwiczeń zacząć oraz wytłumaczymy, czym jest np. armblaster, pas kulturystyczny lub korona karku.

Oceń swoje możliwości i określ cele!

Kulturystyka wymaga od nas nie tylko dużego samozaparcia, ale przede wszystkim dobrego stanu zdrowia. Dlatego przed podjęciem wysiłku na siłowni polecamy kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu, który na podstawie zleconych badań pomoże nam określić, czy nasz stan zdrowia pozwala na rozpoczęcie przygody z kulturystyką. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w przeszłości przeszliśmy już jakieś kontuzje lub jesteśmy po 40. roku życia.

Kolejną kwestią jest realna ocena naszej sylwetki i określenie celów na kolejne miesiące. W tym zadaniu może nam pomóc profesjonalny trener, który rozpisze dla nas treningi oraz przygotuje odpowiednią dietę. Pomoc trenera może być szczególnie ważna dla osób, które nie miały wcześniej doświadczeń ze sportem. Odpowiedni mentor pomoże w motywacji i określi realne do osiągnięcia cele. Dzięki czemu unikniemy rozczarować i frustracji z powodu niezadowalających wyników.

kulturystka
Akcesoria kulturystyczne, które musisz poznać

Wybierając się na siłownię, warto znać podstawowe akcesoria przydatne do ćwiczeń siłowych, które dodatkowo możesz posiadać w domu. Z pewnością do takich sprzętów będą należeć gryfy i talerze. Gryf to metalowy drążek o chropowatej powierzchni, na który nakłada się ciężary, tzw. talerze. Gryf z talerzami możemy obserwować, np. podczas zawodów podnoszenia ciężarów. Jest to podstawowy sprzęt do ćwiczeń kulturystycznych.

Skoro jesteśmy już przy podnoszeniu ciężarów, to nie możemy zapomnieć o pasach kulturystycznych, które są konieczne podczas wykonywania rwań lub podrzutów. Pas kulturystyczny stabilizuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa, chroniąc go przed przeciążeniem. Wymusza również na zawodniku prawidłową postawę przez co, koncentruje siłę mięśni na górnych partiach ciała.

Inne akcesoria wykorzystywane podczas treningu siłowego to, np. armblaster, który służy do izolacji mięśni bicepsów oraz korona karku, która jest wykorzystywana do ćwiczenia mięśni karku. Poza tym podczas treningu na siłowni na pewno będziecie również korzystać z hantli oraz drążków do ćwiczeń, które doskonale sprawdzą się dla początkujących kulturystów.

Zaplanuj swoje pierwsze treningi z Joe Weiderem

Plan treningowy przygotowany przez Joe Weidera jest szczególnie polecany osobom rozpoczynającym przygodę z kulturystyką. Ćwiczenia są przygotowane na pierwsze 3 miesiące treningów. Jest to wystarczający czas, aby zaobserwować pierwsze efekty naszego wysiłku. Plan Weidera zakłada znaczny przyrost masy mięśniowej, zwiększenie siły mięśni, ogólną poprawę wyglądu sylwetki oraz stopniowe dochodzenie do wprawy podczas wykonywania ćwiczeń.

Szczegółowy plan treningowy Joe Weidera można znaleźć w licznych publikacjach sportowych lub poszukując go na ogólnodostępnych stronach internetowych poświęconych kulturystyce. Jest to jeden z najczęściej rekomendowanych planów treningowych dla początkujących kulturystów.