Wśród wielu popularnych w Polsce dyscyplin sportowych sztuki walki są coraz chętniej wybieraną formą aktywności fizycznej. Ćwiczą szybkość, refleks, siłę, a także samodyscyplinę i szacunek do przeciwnika. Aby je trenować, wystarczy mieć motywację oraz podstawowe akcesoria do sportów walki, jak np. rękawice i worek treningowy. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze sztuki walki, które warto trenować.

1. Boks

W Polsce boks stał się popularny dopiero po zakończeniu I Wojny Światowej, kiedy to polscy żołnierze stacjonujący w Anglii i Francji, nauczyli się zasad boksu i przywieźli je do swojej ojczyzny. Od tego czasu wiele w boksie się zmieniło, jednak jedna rzecz pozostała niezmienna – ogromna determinacja i poświęcenie trenujących tę sztukę walki zawodników.

Boks może trenować dosłownie każdy: kobiety, mężczyźni i dzieci. Nie ma również granicy wieku. Na pierwsze treningi, wystarczy mieć ze sobą wygodny strój, obuwie oraz rękawice bokserskieowijki oraz ochraniacze zębów. I to wystarczy, aby rozpocząć swoją przygodę z boksem.

2. MMA

MMA to mieszane sztuki walki, w których wykorzystywane są różne techniki, np. kopnięcia, uderzenia lub grappling. Ta forma walki zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie wśród kibiców i sportowców. Coraz częściej organizowane gale MMA, zachęcają rzeszę nowych osób do rozpoczęcia treningów.

Podobnie, jak w boksie, nie ma żadnych ograniczeń co do wieku i płci zawodników. Ważna jest natomiast kondycja fizyczna oraz zdrowie. Akcesoria, które przydadzą nam się podczas treningów to rękawice MMA, wygodny strój oraz obuwie, a także duża tarcza treningowa, na której można doskonalić celność kopnięć.

3. Muay Thai

Do walki w Muay Thay wykorzystywane są pięści, łokcie, kolana, a nawet golenie. Jest to bardzo widowiskowa sztuka walki, która przyciąga na gale setki kibiców. Boks tajski (jak inaczej nazywane jest Muay Thay) jest polecana osobom z dużą sprawnością ruchową i dobrą kondycją fizyczną.

Treningi boksu tajskiego będą doskonałe do poprawienia sylwetki, zrzucenia zbędnych kilogramów i poprawy ogólnej kondycji ciała. Przed pierwszymi zajęciami Muay Thay, warto zapytać trenera, jakie akcesoria będą potrzebne do uczestnictwa w zajęciach. Przydatne na pewno okażą się rękawice żelowe, które zamortyzują uderzenia podczas treningu na worku oraz kask na głowę.

4. Krav Maga

Bardzo popularną sztuką walki w Polsce jest również Krav Maga, która służy  głównie do samoobrony. Nie jest więc uznawana za sport. Niemniej wiele osób, które chcą poznać tajniki samoobrony w kryzysowych sytuacjach, chętnie biorą udział w doskonaleniu technik tej walki.

Krav Maga polega na walce wręcz, przy wykorzystaniu najskuteczniejszych technik z innych sztuk walki. Jej celem jest jak najszybsze unieszkodliwienie agresora. Elementy Krav Magi są często wykorzystywane w  podstawowych szkoleniach z samoobrony. Aby ćwiczyć  Krav Magę, nie trzeba posiadać żadnych akcesoriów do sztuk walki, wystarczy zaopatrzyć się w wygodne ubranie oraz obuwie.

Sztuki walki to doskonała forma treningu ciała i umysłu. Dzięki regularnym ćwiczeniom zyskamy nie tylko doskonałą kondycję fizyczną, ale również nauczymy się samodyscypliny i wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów.