Fitness należy do najpopularniejszych typów aktywności fizycznej. Choć nie brakuje zwolenników zajęć w klubach i pod okiem instruktora, wiele osób decyduje się też na zakup niezbędnych sprzętów i akcesoriów do użytku domowego. Podpowiadamy, jak wyposażyć własną funkcjonalną salę ćwiczeń!

Fitness w domowym zaciszu – jakie ma zalety?

Aktywność fizyczna, która pozwala utrzymać prawidłową kondycję i cieszyć się zdrowiem, jest szczególnie ważna, gdy nie możemy pozwolić sobie na wizytę na sali treningowej. Na szczecie, skuteczne treningi fitness można z powodzeniem organizować również w domowym zaciszu, posiłkując się niezbędnym sprzętem i akcesoriami.

Popularność fitnessu to zasługa jego wszechstronności. Wśród ćwiczeń znajdziemy zarówno te nazywane mianem kardio, kształtujące wydolność fizyczną, takie jak aerobik czy step, kształtujące sylwetkę – jak ABT czy fit ball oraz relaksacyjne, jak joga i pilates. Ćwiczenia o rożnej intensywności doskonale pobudzają spalanie tkani tłuszczowej i skutecznie modelują sylwetkę.

trening w domu

Zajęcia fitness są idealnym rozwiązaniem dla początkujących oraz świetnym uzupełnieniem treningu dla wyczynowców. Olbrzymią zaletą takiej formy ćwiczeń jest brak konieczności posiadania dużej ilości miejsca czy zakupu drogiego sprzętu. Domowe treningi, wykonywane o dogodnej dla nas porze, docenią zwłaszcza osoby zapracowane lub obarczone innymi obowiązkami.

Jaki sprzęt i akcesoria do fitnessu kupić?

Dzięki sprzętowi i akcesoriom fitness możemy poczuć się jak na profesjonalnych zajęciach fitness. Wśród podstawowego wyposażenia domowej strefy ćwiczeń nie może zabraknąć przede wszystkim maty gimnastycznej, zapewniając komfortowe i bezpieczne wykonywanie ćwiczeń na podłodze. Skutecznym w odchudzaniu, a jednocześnie zajmującym niewiele miejsca przyrządem jest skakanka z owijką i antypoślizgowymi uchwytami. Świetne efekty domowego treningu da też stepper z kolumną, wyposażony w wyświetlacz z krokomierzem i licznikiem spalonych kalorii.

Na ograniczonej przestrzeni doskonale sprawdzi się natomiast step mini z trzystopniową regulacją wysokości. W angażowaniu mięśni głębokich i ćwiczeniu prawidłowej postawy sprawdzi się z kolei piłka gimnastyczna, polecana zwłaszcza osobom o siedzącym trybie życia. W treningu typu crossfit niezbędna będą natomiast lina treningowa i gumy do ćwiczeń. Nie zapominajmy o rozmasowaniu mięśni po ćwiczeniach – tu przyda się piłka do masażu i kompaktowy roller rozbijający powstałe zgrubienia.

Czym kierować się przy wyborze sprzętu i akcesoriów do fitnessu?

Urządzenia do ćwiczeń stanowią podstawę wyposażenia każdej sali fitness – zarówno profesjonalnej, jak i tej domowej. Kompletując sprzęt i akcesoria warto kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami. Przede wszystkim weźmy pod uwagę, na jakich ćwiczeniach zamierzamy się koncentrować. Inne będzie wyposażenie przygotowane pod zajęcia siłowe, inne pod kardio, a inne pod rozciąganie. Z drugiej strony – większa liczba przyrządów pozwala na bardziej różnorodny trening.

Nie bez znaczenia jest też przestrzeń, jaką dysponujemy w domu lub mieszkaniu. Kupując wyposażenie przeanalizujmy dostępne modele – wiele sprzętów dostępnych jest w wersji składanej oraz w kilku wariantach wymiarów. Na koniec, choć nie najmniej ważne – oszacujmy budżet potrzebny do stworzenia kompletnego zestawu fitness. Dobrym i pozwalającym zaoszczędzić pomysłem będzie wygodny zakup wszystkich potrzebnych elementów w jednym sklepie.