Domowe siłownie jeszcze nigdy nie były tak popularne. Umiejętnie wyposażona przestrzeń do ćwiczeń pozwala skutecznie rozwijać wszystkie partie mięśni i poprawiać wydolność. Wbrew pozorom nie potrzebujesz do tego drogiego sprzętu – wystarczy kilka podstawowych elementów, które nie zajmą wiele miejsca. Jakich akcesoriów nie może zabraknąć w domowej strefie treningowej? Podpowiadamy!

Guma do ćwiczeń

W domowej siłowni przydadzą się zwłaszcza gumy do ćwiczeń – sprzedawane w zestawach po kilka kolorów i w kilku wariantach grubości. Wykonane z lateksu elastyczne taśmy cechują się progresywnym oporem – im mocniej się je rozciąga, tym większy opór stawiają. Taki rodzaj treningu zwiększa wydajność, uelastycznia stawy i spala tkankę tłuszczową. Szczególnie świetnie kompaktowe gumy sprawdzają się jako dodatkowe obciążenie do przysiadów, treningu ud i pośladków oraz ćwiczeń barków i ramion.

Piłka gimnastyczna

Piłki gimnastyczne są obecne w każdym klubie fitness. Sięgają po nie nawet pracownicy korporacji, którzy używają ich zamiast tradycyjnych krzeseł, gdyż pomagają utrzymywać prawidłową sylwetkę podczas siedzenia przy biurku. Piłki te są również świetnym przyrządem do domowych ćwiczeń. Mimo niewielkich kosztów, skutecznie angażują do pracy mięśnie głębokie i wspierają koordynację ruchową. Z powodzeniem można wykorzystywać je do zajęć typu aerobik, pilates czy fat burning. Co nie bez znaczenia, ćwiczenia z piłkami polecane są zarówno zaawansowanym fanom fitnessu, jak i osobom początkującym.

Mata fitness

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia domowego kącika treningowego jest też mata gimnastyczna. Znajduje ona zastosowanie podczas jogi, pilatesu, stretchingu i wielu innych ćwiczeń wykonywanych zwykle na twardej i zimnej podłodze. Mata nie tylko świetnie izoluje – wyposażona w antypoślizgowy spód skutecznie chroni też przed potencjalnym upadkiem. Dobrej jakości mata neoprenowa cechuje się odpornością na przetarcia i wilgoć. Komfort ćwiczeń zapewni model w praktycznym rozmiarze minimum 180×60 cm.

Lina treningowa w osłonie

Crossfit, czyli trening siłowy, ma wielu zwolenników. Ćwiczenia ukierunkowane na wzmacnianie siły ruchu mięśni z powodzeniem można wykonywać nawet w domu. Jednym z podstawowych akcesoriów przydatnych w tej aktywności są liny treningowe w osłonie, czyli tak zwane battle ropes. Wykorzystuje się je do rozmaitych ćwiczeń wybranych przez siebie partii ciała. Komfort użytkowania zapewniają specjalne wykończone uchwyty, które chronią przed wyślizgiwaniem się polipropylenowej liny z dłoni.

Roller do masażu

Zorganizowaną w domu przestrzeń do ćwiczeń warto również wyposażyć w praktyczny gładki roller do masażu. Tak zwany foam roller, czyli piankowy wałek masujący, stanowi świetne uzupełnienie ćwiczeń regenerujących po treningu. Zasada działania rollera jest niezwykle prosta – wałek podkłada się pod mięsień, który wymaga rozmasowania, a następnie wykonuje podłużne „rolowanie”. Dzięki temu zgrubienia, jakie powstają podczas ćwiczeń, są rozbijane, co niweluje napięcie. Automasaż z pomocą rollera zwiększa też ruchomość stawów i chroni je przed kontuzjami.